فرمانده کل قوا - خمینی روح خدا

فرمانده کل قوا - خمینی روح خدا

فرمانده کل قوا - خمینی روح خدا

تاریخ عملیات: ۲۱ خرداد ۱۳۶۰
تعداد مشاهده: ۲۴۸۴
مکان عملیات: منطقه عمومي دارخوين
ارگان عمل کننده: سپاه پاسداران با پشتيباني و پدافند ارتش
نوع عملیات: نفوذي – انهدامي
تلفات دشمن: 1496 (کشته، اسیر، زخمی)

اهداف عملیات: پيشروي در مواضع دشمن
زمينه‌ساز شكست حصر آبادان:
مشكل‌آفريني‌هاي بني‌صدر آن‌قدر براي رزمندگان و فرماندهان ايراني عذاب‌آور شده بود كه پس از بركناري وي از فرماندهي كل قوا، به پيشنهاد و استقبال همه فرماندهان جنگ قرار شد عملياتي كه در جبهه دارخوين درحال انجام بود، به علامت رضايت از اين كار امام، فرمانده كل قوا - خميني روح خدا نامگذاري شود. نيروهاي سپاه به مدت 4 ماه بدون سروصدا و جلب توجه دشمن و در نزديكي نيروهاي عراق شبانه يك كانال به طول 1300 متر و به شكل T حفر كردند كه انتهاي آن وارد ميدان مين در جلوي خاكريز و خط آتش دشمن شده بود. پيشاني اين كانال به موازات خط آتش دشمن و به فاصله 400 تا 500 متر قرار داشت.
در اين حمله، نيروهاي سپاه پاسداران عمل‌كننده و ارتش پشتيباني و پدافند را به‌عهده داشت. قرار بود در ساعت 3 و30 دقيقه بامداد 21 خرداد ماه 1360 حمله آغاز شود. ساعت 11 شب، خبر بركناري بني‌صدر از فرماندهي كل قوا توسط امام، از راديو پخش شد و شرايط در بهترين حالت ممكن قرار گرفت. اين عمليات، خود كليدي براي باز شدن طلسم محاصره آبادان و آزمايشي براي عمليات بزرگ ثامن‌الائمه بود.
در اين حمله با 3 كيلومتر پيشروي مواضع محكم و مهم دشمن در اين جناح به تصرف درآمده و دست‌كم 32 دستگاه تانك و نفربر منهدم و 1496 تن از نيروهاي دشمن كشته، زخمي و اسير شدند. در راه به‌دست آوردن اين پيروزي، 120 تن از برادران سپاهي به شهادت رسيدند.
اين عمليات توسط سردار رحيم صفوي و شهيدحسن باقري طراحي و اجرا گرديد كه فرماندهي سه محور اصلي آن را شهيدان منصور موحدي، پهلوان‌نژاد و رضا رضايي به‌عهده داشتند.