امام مهدی(عج)

امام مهدی(عج)

امام مهدی(عج)

تاریخ عملیات: ۲۶ اسفند ۱۳۵۹
تعداد مشاهده: ۱۷۶۲
محل عملیات: غرب سوسنگرد
ارگان‌های عمل‌کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
مدت عملیات: 2 روز
نوع تک: غیرکلاسیک محدود
تلفات دشمن: 168
اهداف عملیات: عقب راندن دشمن از شهر و منطقه سوسنگرد
عملیات امام مهدی(عج): آغاز عملیات‌های غیركلاسیك محدود
پس از آن‌كه فرماندهان ایرانی دریافتند كه با جنگ‌های كلاسیك و شیوه‌های شناخته شده نمی‌توان كاری را از پیش برد، طرح عملیات‌های چریكی و غیركلاسیك را به اجرا گذاشتند.
نخستین گام در این راستا، در 26 اسفندماه 1359 و پس از دو ماه از آخرین تهاجم ناموفق ایران به قوای عراق برداشته شد.
براساس طرحی به‌نام«امام مهدی(عج)» كه توسط شهیدحسن باقری طراحی شده بود مقرر شد تا برادران سپاه با استعداد 200 حمله‌ور و با سلاح‌های معمولی و آر.پی.جی،‌ از چهار محور به نیروهای عراقی در غرب سوسنگرد حمله كنند.
حمله در ساعت 7 و30 دقیقه صبح آغاز شد. دشمن غافلگیر شده و عملیات با سرعت غیرقابل تصوری پیش می‌رفت.
با انهدام یك گردان تانك و یك گردان مكانیزه دشمن، نیروهای خودی به پیروزی رسیدند. اما به علت عدم تجربه كافی نیروها در این گونه عملیات‌ها و فقدان نیروی جایگزین برای تثبیت مواضع آزاد شده، پس از گذشت یكی دو روز، عراقی‌ها به مواضع پیشین خود بازگشتند.
با این وجود، پس از گذشت 6 ماه از جنگ و هجوم همه‌جانبه ارتش عراق به خاك ایران، نخستین پیروزی روحیه‌بخش برای رزمندگان ایرانی به‌دست آمد. در جریان این عملیات محدود تعدادی 168 تن كشته و زخمی و اسیر شدند. هم‌چنین 13 تن از نیروهای عمل‌كننده سپاه پاسداران به شهادت رسیدند. و این چنین سرآغاز عملیات‌های(‌محدود) غیركلاسیك جنگ، با موفقیت به اتمام رسید.
«اسحاق عزیزی» طراح این عملیات كه فرمانده گردان بود و بعدها به شهادت رسید، توانست در حالی‌كه عراقی‌ها در مجاورت دیوارهای شهر سوسنگرد، حضور داشتند- با كندن چندین كانال،‌ رزمندگان را از زیر خانه‌های شهر عبور داده و به نقاط مشخصی، در كنار اردوی دشمن برساند. در عملیات«تپه‌های الله‌اكبر» كه دو ماه پس از عملیات امام مهدی(عج) انجام شد، همین طرح با پیروزی اجرا گردید.