والفجر 5

والفجر 5

والفجر ۵

تاریخ عملیات: ۲۷ بهمن ۱۳۶۲
تعداد مشاهده: ۲۵۳۸
نام عملیات: والفجر 5
زمان عملیات: 1362/11/27
مکان عملیات: منطقه کوهستانی چنگوله- جبهه میانی جنگ
رمز عملیات: یا زهرا(سلام‌الله علیه)
تلفات دشمن: 1770 نفر کشته، زخمی و اسیر
ارگان‌های عمل‌کننده: نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اهداف عملیات: آزادسازی ارتفاعات منطقه چنگوله

عملیات والفجر5 ساعت 24 روز 27 بهمن سال 1362 با رمز یا زهرا(س) در منطقه کوهستانی چنگوله حدفاصل شهرهای مهران و دهلران به اجرا درآمد.
نیروهای عمل‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دو مرحله با هدف آزادسازی بلندی‌های منطقه چنگوله وارد عمل شدند.
در همان ساعات نخست، بلندی‌های پیزولی، آزادخان کشته، تنگه چنگوله و ده‌ها کیلومترمربع از خاک ایران آزاد و جاده بدر - طیب عراق به تسلط نیروهای ایرانی درآمد. هم‌چنین به 4 تیپ از گارد مرزی عراق خساراتی وارد شد.
در مرحله دوم مناطق دیگری نیز از خاک ایران و عراق آزاد شد و نیروهای خودی در آن استقرار یافتند که از جمله آن، استقرار نیروهای ایرانی در 35کیلومتری بزرگراه بغداد - بصره است.
در این مرحله نیز 4 تیپ کوهستانی عراق به‌طور 100 درصد و تیپ 50 زرهی لشگر 12 بیش از 50 درصد منهدم شد و دشمن با دادن 1770 تن کشته و زخمی و اسیر در طی شش پاتک سنگین عقب‌نشینی کرد.
در مجموع دو مرحله عملیات، منطقه‌ای به گستردگی110 کیلومترمربع شامل بلندی‌های«پیزولی»، «تنگه چنگوله»، «تونل»، «چغا عسکر»، «عباس عظیم»، پاسگاه‌های شمالی«عین عبد»، «طارق»، «الرباقی»، شهرک‌های«یک سایه»، «آل یاسین» و روستاهای شیخ‌احمدآزاد گردید و چهل دستگاه تانک و نفربر، مقداری سلاح سبک و نیمه‌سنگین، دو فروند چرخبال، ده‌ها دستگاه خودروی نظامی و ده انبار مهمات دشمن منهدم و ده‌ها دستگاه تانک و نفربر، شماری خودروی نظامی و انواع سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین به غنیمت رزمندگان سپاه پاسداران درآمد.