والفجر 6

والفجر 6

والفجر ۶

تاریخ عملیات: ۰۲ بهمن ۱۳۶۲
تعداد مشاهده: ۱۳۶۳
نام عملیات: والفجر 6
زمان عملیات: 2 اسفند 1362
مدت عملیات: 2 روز
مکان عملیات: منطقه مرزی چزابه و چیلات
رمز عملیات: یا زهرا سلام‌ الله‌ علیها
تلفات دشمن: صدها تن
ارگان عمل‌کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
هدف‌ عملیات: انهدام توان جنگی قوای دشمن و گمراه کردن آن‌ها از عملیات آتی


نیروهای‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در ساعات‌ باقی‌ مانده‌ تا عملیات‌ بزرگ‌ خیبر و برای‌ انهدام‌ بخشی‌ از توان‌ جنگی‌ قوای‌ دشمن، عملیات‌»والفجر6» را طرح‌ریزی‌ کردند تا در منطقه‌ مرزی‌»چزابه» و«چیلات» به‌ اجرا درآید.
حمله‌ در ساعت‌23 و20 دقیقه‌ شامگاه ‌2 اسفندماه ‌1362 و با رمز«یا زهرا سلام‌ الله‌ علیها» به‌ مرحله‌ اجرا در آمد.
در محور تنگه‌ چزابه‌ در شمال‌‌شرقی«بستان» نیروهای‌ سپاه‌ موفق‌ به‌ شکستن‌ خطوط‌ دفاعی‌ دشمن‌ شده‌ و تا سحرگاه‌ که‌ نبرد به‌ جنگ‌ تن‌به‌‌تن‌ کشیده‌ شد، محور جاده‌ سوبله‌ به‌ چزابه، تحت‌ سلطه‌ نیروهای‌ ایران‌ درآمد.
با آغاز عملیات‌ خیبر در منطقه‌»هورالهویزه» و«هورالعظیم» عملیات‌ دو روزه‌ والفجر6 به‌ اتمام‌ رسید و در همین مدت کوتاه این نتایج برای قوای ایرانی بدست آمد:
• آزادسازی راه تدارکاتی مرزی منطقه چیلات
• فتح‌ دو ارتفاع‌ مشرف‌ به‌ شهرعلی‌ غربی‌
• انهدام‌ شماری‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه‌سنگین‌
• انهدام‌ تعدادی‌ خودروی‌ نظامی‌
• متلاشی کردن تیپ 77 و دو گردان از سپاه چهارم عراق
• گرفتن صدها کشته و زخمی از دشمن
پس از عملیات والفجر 1، بخش جنوبی استان ایلام با وجود اهمیت بسیار، به منطقه‌ای آرام و پدافندی تبدیل شد و تصور می‌شد که دیگر در این بخش، راهکارهای نظامی به‌منظور پیشروی قوای خودی، وجود ندارد. در عین حال درآستانه عملیات خیبر، تلاش برای طراحی نبرد و آماده‌سازی این منطقه جهت اجرای عملیات آغاز شد.
براین اساس، یک روز پس از نبرد والفجردر جنوب مهران، سرانجام در بامداد1362/12/2 عملیات والفجر 6 با رمز"یازهرا(س)" در منطقه عمومی چیلات واقع در جنوب دهلران آغاز شد. رزمندگان اسلام در این یورش موفق شدند ضمن انهدام ده‌ها دستگاه تانک، نفربر و شمار فراوانی خودرو دشمن، بخشی از یگان‌های سپاه چهارم و تیپ 77 ارتش عراق را متلاشی و منطقه‌ای حدود 50 کیلومترمربع را تصرف کنند.
عملیات والفجر 6 در دوم اسفند1362 با رمز مقدس"یا زهرا" در منطقه عملیاتی چزابه و با هدف انهدام نیروهای دشمن و گمراه کردن آن‌ها از عملیات آتی، انجام گرفت. قوای اسلام با عبور از رودخانه چیلات و دهلران، دو ارتفاع مهم مشرف به مناطق مسکونی عراق را آزاد کرده و بزرگراه العماره - بغداد را در تیررس خود گرفتند.
در این‏حال، دشمن بعثی برای بازپس‏گیری مناطق از کف‏داده، اقدام به پاتک نمود که با چند ضدپاتک از سوی قوای اسلام مواجه گردید و در اقدام خود ناکام ماند. در این عملیات، دشمن با به‏جای گذاشتن صدها کشته و زخمی، مجبور به عقب‏نشینی گردید. عملیات والفجر6، در نهایت با شروع عملیات خیبر در 3 اسفند 1362، پایان پذیرفت.