ظفر ۱

ظفر ۱

ظفر ۱

تاریخ عملیات: ۲۷ شهريور ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۸۵۰
نام عملیات: ظفر 1
زمان عملیات: 27 شهریور 1366
مکان عملیات: استان دهوک و سلیمانیه
تلفات دشمن: 1000 نفر کشته و زخمی و 500 نفر اسیر
ارگان عمل‌کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
هدف عملیات: انهدام مراكز نظامي رژيم بعثي عراق


عمليات ظفر 1 در تاريخ 1366/6/27، در عمق 200 كيلومتري خاك عراق(استان دهوك و سليمانيه) با هدف انهدام مراكز نظامي رژيم بعثي عراق به اجرا درمي‌آيد.
رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان با حمله به شهرهاي كاني‌ماسي و اطراف باتوفه و زاخو موفق مي‌شوند شهر كاني‌ماسي را آزاد‌كنند و مركز گردان نيروهاي بعث را از تيپ بيگاوه لشگر 38 به‌تصرف درآورند و با هجوم به سه مركز گردان نيروهاي عراق در جاده اصلي، ضربات سختي به آن‌ها وارد‌آورند. رزمندگان در ادامه عمليات، شش كيلومتر از جاده منتهي به شهر كاني‌ماسي را به كنترل خود درآورده و 60 پايگاه دشمن را به آتش مي‌كشند و علاوه بر كشته يا زخمي‌كردن 500 نفر از نيروهاي آن‌ها، تعدادي را به اسارت درمي‌آورند.
در جريان يك تهاجم ديگر به پايگاه‌هاي دشمن در ارتفاعات گيله‌زرد واقع در استان سليمانيه، كليه پايگاه‌هاي منطقه آزاد و مقر گردان 19 خفيفه عراق به‌طوركامل منهدم مي‌شوند. در اين يورش نيز تعداد ديگري از دشمن كشته و زخمي‌شده و مقدار قابل‌توجهي از جنگ‌افزار و ادوات زرهي آن‌ها به آتش كشيده مي‌شود.
رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان پس از شكست دشمن در اين منطقه، به پاكسازي شهر كاني‌ماسي و جاده‌هاي منتهي به آن مي‌پردازند و با به اسارت درآوردن باقيمانده دشمن، منطقه‌اي به وسعت 30 كيلومتر را تحت كنترل خود در مي‌آورند.
رزمندگان، در شب دوم عمليات، مرحله دوم حمله را با يورش به قرارگاه‌ها، پل‌ها و محل‌هاي استقرار دشمن در عمق 200 كيلومتري خاك عراق(استان دهوك) آغاز مي‌كنند.
قواي اسلام در تداوم مرحله دوم عمليات، 35 كيلومتر از جاده كاني‌ماسي باتوفه را از چنگ دشمن خارج مي‌كنند و با وارد آوردن ضربات پياپي به آن‌ها در قسمتي از جاده شهر باتوفه ـ زاخو استقرار مي‌يابند. دشمن در تنگه زريزه ضرباتي را از سوي رزمندگان دريافت مي‌دارد و متحمل تلفات و خسارات سنگين مي‌شود.
نيروهاي بعثي، با بازپس‌گيري مناطق از كف داده با پشتيباني تعداد زيادي تانك، هواپيما، هلي‌كوپتر و بهره‌گيري از نيروهاي ويژه وارد عمل مي‌شوند كه با مقابله شديد رزمندگان اسلام، تعداد زيادي كشته، زخمي و يا اسير برجاي مي‌گذارند.
در دفع پاتك‌هاي دشمن، علاوه بر انهدام 30 دستگاه خودرو و چندين دستگاه تانك و نفربر به تيپ بيگاوه از لشگر 38 عراق ضربات سنگيني وارد مي‌شود و دود حاصل از انهدام جنگ‌افزارهاي سنگين و ادوات زرهي فضاي منطقه را مي‌پوشاند.
نتايج عمليات:
تأسيسات و مراكز منهدم‌ شده دشمن:
60 پايگاه حفاظتي در اطرافت كاني‌ماسي و محورهاي مو‌اصلاتي باتوفه و زاخو.
مراكز استقرار گردان‌هاي تيپ بيگاوه.
پايگاه‌هاي حفاظتي دشمن در منطقه گيله‌زرده سليمانيه.
مقر گردان 19 خفيفه.
تجهيزات منهدم ‌شده دشمن:
ده‌ها دستگاه تانك و نفربر.
تعدادي خودرو.
انواع سلاح سبك و نيمه‌سنگين.
چندين انبار مهمات.
تعداد كشته و زخمي دشمن:
1000 نفر.
تعداد اسرا:
500 نفر.