ظفر۲

ظفر۲

ظفر۲

تاریخ عملیات: ۱۲ مهر ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۱۰۰۷
نام عملیات: ظفر 2
زمان عملیات: 12 مهر 1366
مکان عملیات: شهر كفری‌ داغ‌ در استان‌ كركوك‌ عراق‌ - عقبه‌ جبهه‌ شمالی‌ دشمن‌
نوع عملیات: نامنظم
رمز عملیات: لبیک یا حسین(ع)
ارگان عمل‌کننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در قرارگاه‌ رمضان‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
تلفات دشمن: بیش از 500 نفر کشته و زخمی
اهداف عملیات: انهدام‌ مراكز استراتژیك‌ و توان‌ رزمی‌ و پشتیبانی‌ نظامی‌ دشمن


عملیات ظفر 2 در تاریخ 1366/7/12، با رمز مبارك«لبیك‌یا‌حسین(ع)» در منطقه عملیاتی شهر كفری از استان كركوك، به‌منظور پاسخگویی به شرارت‌های رژیم بعث در بمباران شیمیایی و ویران ساختن روستاهای كردنشین استان‌های شمالی عراق و نیز با هدف انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی عراق آغاز می‌شود.
رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان، متشكل از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و لشگر 9 بدر مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، در نخستین ساعات عملیات، سلسله ارتفاعات مهم" كفری داغ " را پس از انهدام نیروهای دشمن تحت كنترل در تصرف خود در می‌آورند.
رزمندگان لشگر 9 بدر با یك مانور پرتحرك، پس از وارد آوردن تلفات و خسارات سنگین، قرارگاه‌های دشمن را به‌تصرف درمی‌آورند و مقدار قابل‌توجهی از وسایل جنگی را به غنیمت می‌گیرند كه بدین‌ترتیب مقدمه انهدام تأسیسات شهر كفری را فراهم می‌كنند.
دشمن، پس از متحمل شدن 300 كشته و زخمی مذبوحانه تلاش می‌كند تا از ادامه پیشروی قوای اسلام جلوگیری به‌عمل آورد كه با حمله نیروهای اسلام، این تلاش‌ها ناكام می‌ماند و پایگاه‌های پلیس و دژبانی اطراف شهر كفری نیز به كنترل مجاهدین مسلمان درمی‌آیند.
رزمندگان اسلام در ادامه عملیات، محورهای مهم كفری ـ بغداد و كركوك ـ خانقین ـ تكریك را به كنترل كامل خود درمی‌آورند كه زمینه ورود آن‌ها به شهر فراهم می‌شود. با درهم كوبیدن نیروهای باقیمانده دشمن، تأسیسات نظامی و اقتصادی شهر، از جمله ساختمان سازمان امنیت، ساختمان حزب بعث عراق و نیروگاه برق به آتش كشیده می‌شوند و ساختمان فرمانداری پس از نبردی تن به تن منهدم می‌شود و فرماندار این شهر نیز به هلاكت می‌رسد. با تداوم عملیات و پاكسازی مراكز مهم شهر، تعدادی از نیروهای نظامی و امنیتی شهر كشته و مجروح می‌شوند و تعدادی نیز از مهلكه می‌گریزند.
نتایج عملیات:
تأسیسات منهدم ‌شده دشمن:
كلیه پایگاه‌های دشمن در ارتفاعات كفری داغ.
ساختمان سازمان امنیت، فرمانداری، حزب بعث، شهرداری، پست و تلگراف، شعبه بانك رافدین، نیروگاه برق، یك كارخانه، پادگان نیروی جیش‌الشعبی و پمپ بنزین شهر كفری عراق.
تجهیزات منهدم ‌شده دشمن:
ده‌ها دستگاه تانك و نفربر.
تعدادی خودرو نظامی.
ده‌ها قبضه سلاح نیمه‌سنگین.
تعداد كشته و زخمی دشمن:
بیش از 500 نفر.
غنایم:
تعداد زیادی سلاح سبك و نیمه‌سنگین.