ظفر۳

ظفر۳

ظفر۳

تاریخ عملیات: ۲۵ آبان ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۸۰۶
نام عملیات: ظفر 3
زمان عملیات: 25 آبان 1366
مکان عملیات: منطقه دربندیخان در جنوب سلیمانیه و بخش سنگاو در استان کرکوک
رمز عملیات: یا رسول‌الله(ص)
ارگان عمل‌کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
تلفات دشمن: بیش از 700 نفر کشته و زخمی و 50 نفر اسیر
هدف عملیات: انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی دشمن


عملیات ظفر 3 در تاریخ 1366/8/25 با رمز مبارك «یارسول‌الله(ص)» در منطقه دربندیخان واقع در جنوب استان سلیمانیه و بخش سنگاو از استان كركوك و با هدف انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی دشمن آغاز می‌شود. رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان، متشكل از تیپ 75 ظفر نیروز زمینی سپاه پاسداران و پیشمرگان مبارز كُرد(شاخه سلیمانیه)، با حمله به مواضع دشمن، تعدادی از آن‌ها را كشته و زخمی می‌كنند.
رزمندگان اسلام در یك یورش بی‌امان تأسیسات نیروگاه سد دربندیخان را به‌تصرف درمی‌آورند و با انهدام 70 درصد از تأسیسات این سد، بخش وسیعی از عراق را در خاموشی فرو می‌برند. با تداوم عملیات، كنترل كامل جاده اصلی سلیمانیه ـ بغداد در منطقه بانی خلال به‌دست توانمند قوای اسلام می‌افتد. مقر فرماندهی و واحد توپخانه لشگر 36 از سپاه یكم واقع در 70 كیلومتری جنوب شهر سلیمانیه و غرب جاده سلیمانیه ـ بغداد به‌طوركامل منهدم می‌شود. هم‌چنین در این تهاجم چندین دستگاه تانك از یگان زرهی و چندین خودرو نظامی در پارك موتوری این لشگر به آتش كشیده می‌شود. با اجرای آتش پرحجم روز مركز لجستیكی و پشتیبانی این لشگر، خسارات جبران‌ناپذیری به دشمن وارد می‌شود.
هم‌زمان با عملیات ظفر 3، پادگان بردشت، هدف گلوله‌های توپ قرار می‌گیرد و منهدم می‌شود. این پادگان محل استقرار و سازماندهی نیروهای جیش‌الشعبی عراق و در حدفاصل سیدصادق ـ كانی یانكه و 30 كیلومتری شهر دربندیخان واقع است. این پادگان وظیفه سركوب مردم مستضعف كُرد منطقه را برعهده داشت كه با انفجارهای مهیب، تمام تجهیزات و امكانات آن به خاكستر تبدیل می‌شود.
نیروهای اسلام در ادامه عملیات ظفر3، مواضع دشمن را در بخش سنگاو مورد حمله قرار می‌دهند و پس از فشار گازانبری، آن‌ها را محاصره می‌كنند. یك ستون از نیروهای دشمن را كه قصد كمك به نیروهای محاصره شده را داشته مورد هدف واقع و تلفات و خسارات سختی به آن‌ها وارد می‌سازند.
نتایج عملیات:
پایگاه‌ها و تأسیسات منهدم شده دشمن:
انهدام مركز پشتیبانی و مقر فرماندهی لشگر 36 پیاده.
انهدام تأسیسات نیروگاه سد دربندیخان.
انهدام 12 پایگاه حفاظتی دشمن در اطراف دربندیخان.
كنترل موقت جاده سلیمانیه ـ بغداد در منطقه بانی خلال.
تجهیزات منهدم شده دشمن:
یك فروند هلی‌كوپتر.
105 دستگاه انواع خودرو نظامی.
چندین دستگاه تانك و نفربر.
تعداد كشته و زخمی دشمن:
بیش از 700 نفر.
تعداد اسرا:
50 نفر.
غنایم:
مقدار زیادی سلاح سبك و نیمه‌سنگین و مهمات مربوطه.