ظفر 4

ظفر 4

ظفر ۴

تاریخ عملیات: ۲۸ آبان ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۸۶۴
نام عملیات: ظفر 4
زمان عملیات: 28 آبان 1366
مکان عملیات: استان‌ دهوك‌ عراق، ‌250 كیلومتری‌ محور شمالی‌ جبهه‌ دشمن‌
نوع عملیات: نامنظم
رمز عملیات: یا رسول‌الله(ص)
ارگان عمل‌کننده: رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در قرارگاه‌ برون‌‌مرزی‌ رمضان‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
تلفات دشمن: بیش از 400 (کشته، اسیر، زخمی)
اهداف عملیات: انهدام‌ تأسیسات‌ نظامی‌ - اقتصادی‌ و تأسیسات‌ سد شهر كركوك‌


عملیات ظفر4 در تاریخ 1366/8/28، با رمز مبارك «یا‌رسول‌الله(ص)» به تلافی شرارت‌های رژیم عراق در بمباران مناطق غیرنظامی بویژه بیمارستان شهر دهوك و با هدف انهدام تأسیسات اقتصادی و نظامی دشمن در منطقه عملیاتی استان دهوك آغاز می‌شود.
رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان، متشكل از تكاوران گردان ویژه شهادت و مبارزین حزب دمكرات كردستان و پشتیبانی آتشباری پرحجم در عمق 250 كیلومتری خاك عراق به مواضع نیروهای بعث یورش می‌برند و مقر تیپ 119 پیاده مستقر در شهر دهوك كه حفاظت و هدایت پایگاه‌های اطراف شهر را به‌عهده داشت، پس از كشته و زخمی ‌كردن 300 نفر از دشمن به كلی منهدم می‌كنند.
رزمندگان پس از ورود به شهر دهوك ساختمان پلیس و مركز مخابرات آن را به میزان 40 درصد منهدم می‌كنند. چهار كارخانه نیز كه مایحتاج بعثیان را تأمین می‌كردند، دچار خسارات عمده می‌شوند. در جریان این عملیات تأسیسات انتقال برق در 6 كیلومتری شمال‌غربی شهر و یك پارك موتوری دشمن هدف قرار می‌گیرد و به آتش كشیده می‌شود.
رزمندگان با مسدود كردن جاده ترانزیتی دهوك به تركیه(به‌مدت 9 ساعت) كامیون‌های حامل سوخت را به آتش می‌كشند. با ادامه عملیات، مركز گردان حفاظت جاده بغداد ـ تركیه گلوله‌باران و بر اثر آن ده پایگاه منهدم می‌شود و 70 تن به هلاكت می‌رسند. مراكز اقتصادی شهر سهیل نیز از حملات رزمندگان مصون نمی‌دانند و متحمل خسارات زیادی می‌شوند.
نتایج عملیات:
انهدام مقر تیپ 119 پیاده عراق مستقر در دهوك.
انهدام تأسیسات انتقال برق سد دهوك به میزان 60 درصد.
انهدام 10 پایگاه حفاظتی جاده بغداد ـ تركیه.
انهدام مركز پست و تلگراف، یك پمپ بنزین، مقر پلیس و مخابرات به میزان 40 درصد.
مسدود كردن موقت جاده ترانزیتی عراق ـ تركیه.
تعداد كشته و زخمی دشمن:
بیش از 400 نفر.