فتح 8

فتح 8

فتح ۸

تاریخ عملیات: ۲۸ تير ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۸۷۹
نام‌ عمليات: فتح‌8
زمان‌ عملیات: 1366/4/28
مكان‌ عملیات: منطقه‌ شمالي‌ استان‌ موصل‌ عراق‌- عقبه‌ محور شمالي‌ جبهه‌ دشمن‌
رمز عمليات: يا رسول‌‌الله(ص)
تلفات‌ دشمن: 830‌(كشته، زخمي‌ و اسير)
ارگان‌های عمل‌كننده: رزمندگان‌ نيروی زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
اهداف‌ عمليات: انهدام‌ اماكن‌ تأسيساتي‌ و پايگاه‌های نظامي‌ دشمن‌ و حمايت‌ از معارضان‌ كرد عراق

ضربه‌ای ديگر به‌ دشمن‌:
سال ‌1366 به‌عنوان‌ هفتمين‌ سال‌ جنگ‌ ايران‌ و عراق، سال‌ پركار و با فراز و نشيبي‌ براي‌ نيروي ‌زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و بويژه‌ قرارگاه‌ برون‌مرزي«رمضان» در جبهه‌ شمالي‌ و كردستان‌ عراق‌ بود. يكي‌ از ده‌ها عمليات‌ نامنظم‌ و تهاجمي‌ اين‌ سال، عمليات‌ نامنظم‌ فتح‌8 در منطقه‌ شمالي‌ استان‌ موصل عراق‌ و حوالي‌ شهر«اتروش» بود. اين‌ حمله‌ با رمز«يارسول‌الله(ص)» در شامگاه ‌28 تيرماه ‌1366 با هدف‌ انهدام‌ تأسيسات‌ نظامي‌- اقتصادي‌ دشمن‌ و حمايت‌ از مبارزين‌ عراقي‌ آغاز شد.
طي‌ اين‌ يورش‌ پايگاه‌ و مقر حفاظتي‌ ارتش‌ عراق‌ در منطقه‌ اتروش‌ سقوط‌ كرده و منهدم‌ شد. به‌ همراه‌ آن، بخشي‌ از تجهيزات‌ نظامي‌ از جمله ‌35 دستگاه‌ خودرو سبك‌ و نيمه‌‌سنگين‌ ارتش‌ عراق‌ از بين‌ رفت.
هم‌چنين ‌4 خودرو حامل‌ مهمات‌ و يك‌ انبار مهمات‌ دچار آتش‌ شد و ده‌ها سلاح‌ نيمه‌سنگين‌ و سنگين‌ منهدم‌ گرديد. مقر سازمان‌ امنيت‌ مركز حزب‌ بعث‌ و جيش‌الشعبي‌ در شهر اتروش‌ نيز ويران‌ شد و در مجموع‌830 نفر از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ يا به‌ اسارت‌ رزمندگان‌ اسلام‌ و معارضان‌ كرد عراق‌ درآمدند.
بزرگ‌ترین عملیات چریکی سپاه:
روز 28 تیرماه مصادف با بیست‌و‌پنجمین سالگرد عملیات غرورآفرین چریکی فتح 8 توسط نیروهای سپاه اسلام در شمال عراق است. در آن روز کماندوهای تیپ 66 نیروهای ویژه‌ هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات فتح 8 را در عمق خاک عراق در منطقه‌ موصل صورت دادند.
عملیات فتح از حیث بعد مسافت، عیق‌ترین عملیات کماندویی جمهوری اسلامی در خاک دشمن در طول دوران دفاع مقدس محسوب می‌شود. در کتاب«کارنامه‌ عملیات سپاهیان اسلام در هشت سال دفاع مقدس» شناسنامه‌ عملیات نامنظم فتح 8 این‌گونه آمده است:
نتایج عملیات:
1- سقوط و انهدام بیش از 40 پایگاه و مقر حفاظتی در منطقه.
2- انهدام مرکز آتش‌بار توپ‌خانه‌ اتروش.
3- انهدام سازمان امنیت مرکز حزب بعث و مقر جیش‌الشعبی شهر اتروش.
4- انهدام بخشی از تجهیزات نظامی دشمن در منطقه، از جمله 35 دستگاه خودرو سبک و نیمه‌سنگین نظامی، 4 خودرو حامل مهمات و یک انبار مهمات، 7 قبضه خمپاره‌انداز، 2 قبضه دوشکا و 2 قبضه ضدهوایی.
5- تعداد کشته‌ها و زخمی‌های دشمن: بیش از 800 نفر.
6- تعداد اسرای دشمن در این عملیات: 30 نفر.
نیروی عمل‌کننده در این عملیات، یعنی گردان مالک‌اشتر تیپ 66 نیروهای ویژه‌ هوابرد، با تقدیم یک شهید(حسین ترکمن‌پری) و چهار مجروح، عملیات ویژه‌ خود را در فاز تک‌مستقیم(با بهره‌گیری از نیروهای تک‌ور) و هم‌زمان فاز تک ادواتی(با بهره‌گیری از نیروهای راکت‌انداز مینی‌کاتیوشا و خمپاره‌انداز 120 میلی‌متری)، در ارتفاعات کانیکا و قلعه‌ کانیکا در شمال شهر اتروش اجرا کردند.