ظفر ۵

ظفر ۵

ظفر ۵

تاریخ عملیات: ۲۲ دی ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۱۲۶۵
نام عملیات: ظفر 5
زمان عملیات: 22 دی 1366
مکان عملیات: استان‌های کرکوک، دهوک و دیاله در خاک عراق
رمز عملیات: یا زهرا(س)
تلفات دشمن: بیش از 1500 نفر کشته و زخمی و 500 نفر اسیر
هدف عملیات: انهدام مراکز نظامی دشمن


عملیات ظفر 5 در تاریخ 1366/10/22 با رمز مقدس«یا‌زهرا(س)» در عمق 200 كیلومتری خاك عراق (استان‌های كركوك، دهوك و دیاله) با هدف انهدام مراكز نظامی دشمن شروع می‌شود. رزمندگان اسلام متشكل از تیپ مالك‌اشتر و گردان شهادت ـكه از مدت‌ها قبل نزدیك مرز تركیه و در میان كوهستان آماده حمله بودندـ با همكاری حزب دمكرات كردستان عراق در نخستین ساعات بامداد از سه محور(عمادیه دیرلوك، دیرلوك ـ شیلادیزه وكلاتی ـ دیرلوك) به مواضع دشمن یورش می‌برند.
رزمندگان اسلام در محور اول با هجوم به پایگاه‌های مستقر در اطراف شهر دیرلوك، واقع در استان دهوك، ضربات سهمگینی به دشمن وارد می‌آورند و كلیه راه‌های ارتباطی از جمله جاده مهم عمادیه ـ دیرلوك را قطع و هرگونه عكس‌العمل را از بعثیان سلب‌ می‌كنند و پس از قلع و قمع ارتش عراق، پیروزمندانه وارد شهر دیرلوك می‌شوند.
مراكز دولتی، نظامی، ساختمان استخبارات مركز حزب بعث و بخشداری این شهر به آتش كشیده می‌شود و رزمندگان با حمله به پایگاه‌های مستقر بر كوه‌های مشرف به دیرلوك 4 مقر گردان را تصرف می‌كنند و علاوه بركشته و زخمی ‌كردن بیش از 500 نفر از دشمن، تعداد 260 تن از آن‌ها را به اسارت در‌می‌آورند. هم‌چنین 36 پایگاه حفاظتی مشرف بر شهر را منهدم می‌كنند و تعداد 7 دستگاه خودرو نظامی، یك دستگاه نفربر زرهی صدها قبضه سلاح سبك و نیمه‌سنگین را به غنیمت می‌گیرند.
رزمندگان عمل‌كننده در محور دوم، پایگاه مندلیه در 7 كیلومتری شهر كركوك در 150 كیلومتری عمق خاك عراق را مورد حمله بی‌امان خود قرار ‌می‌دهند و ضربات سختی در این محور به دشمن وارد می‌آورند. تكاوران تیپ 75 ظفر و نیروهای حزب دمكرات كردستان عراق، در محور دوم به گردان 16 از تیپ 22 حمله می‌كنند و علاوه بركشته و مجروح كردن 200 نفر از دشمن، 80 نفر از آن‌ها را نیز به اسارت می‌گیرند. هم‌چنین چندین دستگاه تانك و نفربر، 20 دستگاه كامیون و دیگر ادوات نظامی دشمن را در این محور منهدم می‌كنند.
نیروهای تحت‌امر قرارگاه رمضان در محور سوم، هم‌زمان با محور اول، مراكز فرماندهی، ستاد، ترابری مهندسی، مخابرات و دیگر مراكز لشگر 21 عراق را واقع در منطقه«میدان» (استان دیاله) به میزان 40 درصد منهدم می‌كنند. تعداد 7 دستگاه لودر، 26 دستگاه خودرو‌ نظامی و یك انبار مهمات به آتش كشیده‌ می‌شود و بیش از 150 تن از افراد بعث به هلاكت می‌رسند. تكاوران تیپ 75 ظفر سپاه ‌پاسداران و نیروهای حزب دمكرات كردستان(شاخه سلیمانیه)، در جریان یك كمین در محور سلیمانیه ـ كركوك، 30 تن دیگر را به هلاكت می‌رسانند و 8 تن را به اسارت می‌گیرند.
مرحله‌ دوم عملیات ظفر 5:
مرحله دوم این عملیات، در نخستین ساعات بامداد مورخ 1366/10/23 آغاز می‌شود و قوای اسلام باشنیدن رمز مبارك«یازهرا(س)» اقدام به پیشروی در محورهای دیرلوك ـ شیلادیزه و دیرلوك ـ عمادیه می‌كنند. رزمندگان تحت‌امر قرارگاه در زیر بارش شدید برف، هجمه خود را در خطوط منتهی به شهر عمادیه(در 30 كیلومتری شهر دیرلوك) گسترش می‌دهند و خسارات و تلفات جدیدی را بر دشمن شكست خورده وارد می‌آورند و یك پل مواصلاتی را در این محور منهدم می‌كنند.
رزمندگان جان‌بركف در درگیری با نیرهای كماندویی عراق، 700 تن از آن‌ها را كشته و زخمی می‌كنند و عده‌ای را به اسارت در‌می‌آورند و در مسیر پیشروی، كلیه پایگاه‌ها و پاسگاه‌های حفاظتی دشمن را نابود می‌كنند. هم‌چنین قلعه مستحكم موسوم به كوائی را در 10 كیلومتری عمادیه به تصرف درمی‌آورند كه نفرات آن كشته، زخمی و یا اسیر می‌شوند.
شهر شیلادیزه نیز در 20 كیلومتری جنوب‌شرقی شهر دیرلوك، هدف تهاجم رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد و نیروهای مشترك، طی نبردی سنگین بیش از 40 پاسگاه و پایگاه دشمن را منهدم می‌كنند و بر ارتفاعات مشرف به شهر شیلادیزه مستقر می‌شوند. نیروهای هوایی عراق درحالی‌كه نبردی سنگین در زمین جریان دارد، اقدام به حملات پراكنده می‌كند كه یك فروند سوخو 22 آنان هدف آتشبار ضدهوایی قرار می‌گیرد و خلبان آن به اسارت رزمندگان اسلام در‌می‌آید.
نتایج عملیات:
تأسیسات منهدم شده دشمن:
مراكز دولتی و نظامی از جمله مركز استخبارات حزب بعث
36 پایگاه حفاظتی دشمن در ارتفاعات مشرف بر شهر دیرلوك.
مركز فرماندهی و ستاد ترابری مهندسی و مخابراتی لشگر 21 عراق.
پایگاه‌ها و پاسگاه‌های دشمن در مسیر شهر شیلادیزه و عمادیه.
یگان‌های منهدم ‌شده دشمن:
4 گردان حفاظتی شهر دیرلوك.
تجهیزات منهدم ‌شده دشمن:
یك فروند هواپیما.
46 دستگاه خودرو سبك و سنگین.
7 دستگاه لودر و بولدوزر.
یك انبار مهمات.
غنایم:
3 دستگاه نفربر زرهی.
یك قبضه ضدهوایی.
دو قبضه خمپاره‌انداز.
صدها قبضه سلاح سبك.
مقدار زیادی مهمات.
تعداد كشته و زخمی دشمن:
بیش از 1500 نفر.
تعداد اسرا:
500 نفر.