ظفر ۶

ظفر ۶

ظفر ۶

تاریخ عملیات: ۰۵ اسفند ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۱۶۸۵
نام عملیات: ظفر 6
زمان عملیات: 5 اسفند 1366
مکان عملیات: منطقه شرق سنگاو
ارگان عمل‌کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
تلفات دشمن: 500 نفر کشته و زخمی و بیش از 70 نفر اسیر
هدف عملیات: آزادسازی ارتفاعات منطقه سنگاو در سه محور


عملیات ظفر 6 در تاریخ 1366/12/5 در منطقه شرق سنگاو(واقع در استان كركوك) و با هدف آزادسازی ارتفاعات منطقه، در سه محور انجام می‌گیرد.
رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان، متشكل از معارضین عراقی و سپاه پاسداران، به نیروهای دشمن یورش می‌برند و پس از نبردی سنگین ارتفاعات گرده ناصر، گرده مقبره، گرده قالی، گرده سو و ارتفاع 606 را متصرف می‌شوند. در این مرحله، بیش از 220 نفر از نیروهای عراق كشته و زخمی می‌شوند و كلیه پایگاه‌های دشمن در این محور منهدم می‌شود.
قوای اسلام، مواضع نیروهای بعث را در محور چمباصره مورد حمله قرار می‌دهند و پس از تسلط بر پل مهم باصره، سه پایگاه دیگر دشمن را از جمله پادگان گردان مستقل پیاده مكانیزه از سپاه یكم را به تصرف خود درمی‌آورند و تعداد 100 تن از آن‌ها را كشته و 20 نفر را به اسارت می‌گیرند.
در محور شرق سنگاو نیز پایگاه‌ها و مواضع دشمن موردتهاجم و ضربات سنگین ارتش اسلام قرار می‌گیرد كه علاوه بر تعداد 100 كشته، 15 نفر از دشمن به اسارت درمی‌آیند.
دشمن شكست‌خورده با روشن شدن هوا اقدام به پاتك می‌كند كه با كمین كوبنده و سنگین رزمندگان اسلام در جاده سنگاو ـ چمچال مواجه و پس از تحمل 150 نفر كشته و تعدادی اسیر، از مهلكه می‌گریزد.
ارتش عراق، روز دوم عملیات با بهره‌گیری از شش گردان نیروهای پیاده و مكانیكی؛ مزدوران محلی، ده‌ها تانك و زره‌پوش و حمایت آتش توپخانه و نیروی هوایی، در حدفاصل چمچال ـ جیبافره اقدام به پاتك سنگین میكند و دست به پیشروی می‌زند. این پاتك دشمن با عكس‌العمل به‌موقع و شایسته رزمندگان اسلام سركوب و دشمن با تحمل شكست سنگین به عقب رانده می‌شود.
رژیم عراق در جنجال تبلیغاتی خود مثل همیشه در بوق می‌كند كه عملیات ظفر 6 از سوی ایران با شكست مواجه شده‌است، اما این قبیل ادعاهای پوشالی عراق، حتی برای طرفداران خودش هم تازگی ندارد، به‌طوری‌كه رسانه‌های خارجی طرفدار عراق هم این ادعا را تكذیب می‌كنند.
روزنامه تایمز مالی چاپ لندن، پیشروی نیروهای مسلمان كرد را در شمال عراق به استناد تصاویر ماهواره اطلاعاتی مورد تأیید قرار میدهد و با اشاره به عملیات ظفر 6 می‌نویسد:
«نیروهای حزب دمكرات كردستان در پیشروی ماه گذشته خود در منطقه ماووت شكست سختی بر نیروهای عراق وارد آوردند.»
نتایج عملیات:
مناطق و تأسیسات آزاد‌‌ شده:
ارتفاعات گرده ناصر، مقبره، گرده‌سو،‌گرده قالی و ارتفاع 606.
پل مهم باصره و چندین روستای منطقه.
تسلط بر جاده‌های اصلی سنگاو ـ چمچال، كركوك ـ سنگاو، قادركرم ـ كركوك، سنگاو ـ قره‌داغ ـ سلیمانیه و هم‌چنین جاده‌های فرعی سنگاو ـ دربندیخان.
پایگاه‌های منهدم ‌شده دشمن:
پادگان گردان مستقل پیاده مكانیزه از سپاه یكم.
پادگان محل استقرار گردان 135 خفیفه و مقرگردان 25 خفیفه.
14 پایگاه دشمن در منطقه.
تجهیزات منهدم شده دشمن:
6 دستگاه تانك و نفربر.
2 قبضه توپ ضدهوایی.
8 قبضه خمپاره‌انداز 82 میلیمتری.
چندین قبضه تیربار.
ده‌ها انبار مهمات.
غنایم:
2 دستگاه نفربر زرهی.
60 دستگاه انواع بیسیم.
چندین قبضه خمپاره‌انداز و تعدادی سلاح انفرادی.
تعداد كشته و زخمی دشمن:
500 نفر.
تعداد اسرا:
بیش از 70 نفر.