عاشورا 3

عاشورا 3

عاشورا ۳

تاریخ عملیات: ۲۵ مرداد ۱۳۶۴
تعداد مشاهده: ۴۹۰
نام عملیات: عاشورا 3
زمان عملیات: 1364/5/25
مکان عملیات: منطقه عمومی فکه ـ جبهه میانی جنگ
مدت عملیات: یک روز
نوع عملیات: ضربتی
رمز عملیات: یا سیدالشهدا(ع)
تلفات دشمن: 635 نفر(کشته، زخمی و اسیر)
ارگان‌های عمل‌کننده: نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اهداف عملیات: انهدام قوای جنگی دشمن و گرفتن فرصت عکس‌العمل و طراحی نبرد


احیای دوباره تیپ 10 سیدالشهدا(ع) سپاه:
مدتی بود که به تیپ سیدالشهدا(ع) (که بعدها به لشگر تغییر یافت) مأموریتی واگذار نشده بود. این تیپ عنوان یگان خط‌شکن را داشت و حریف جدی لشگر«گارد ریاست‌جمهوری عراق» به حساب می‌آمد. بحث عملیات«عاشورا 3» به فاصله یک روز پس از انجام عملیات عاشورا 2 در منطقه عمومی فکه مطرح شد.
با توجه به این‌که آن محور حدود عملیات والفجر مقدماتی و رمضان بود، قسمت‌هایی از میدان‌های مین قدیمی در آن منطقه باقی مانده و تعدادی نیز به واسطه رمل و طوفان و سیلاب در زیر خاک پنهان شده بود.
به همین دلیل کار عملیات با همت نیروهای گردان تخریب این تیپ و به فرماندهی شهید«حاج‌محمود نوریان» باز شد تا نیروهای عمل‌کننده سپاه در ساعت 2 و 19 دقیقه بامداد روز 25 مرداد ماه 1364 با رمز«یا سیدالشهدا (ع)» دست به حمله زده و با انهدام 2 گردان از تیپ 108 لشگر 16 ارتش عراق در شمال فکه، تعداد 635 تن از آنان را کشته و زخمی یا به اسارت بگیرند. هم‌چنین در این حمله ضربتی یک روزه 2 دستگاه تانک، و پل ارتباطی، یک پارک موتوری، 19 انبار مهمات، یک دستگاه لودر و تعدادی از ادوات و تجهیزات مهندسی دشمن نابود شده و شماری سلاح سبک و نیمه‌سنگین به همراه چندین قبضه خمپاره‌انداز و وسایل مخابراتی و لجستیکی به غنیمت گرفته شد.