قدس 3

 قدس 3

قدس ۳

تاریخ عملیات: ۲۰ تير ۱۳۶۴
تعداد مشاهده: ۱۱۸۴
نام عملیات: قدس 3(انهدامی)
زمان عملیات: 1364/4/20 
مکان عملیات: منطقه عمومی دهلران-طیب، در جبهه میانی جنگ
مدت عملیات: یک روز
رمز عملیات: یا امام جعفرصادق(ع)
تلفات دشمن: 1470(کشته،زخمی و اسیر)
ارگان‌های عمل‌کننده: رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی
اهداف عملیات: نفوذ و ضربه زدن به یگان‌های دشمن


نفوذ و ضربه به خط دشمن:
موقعیت منطقه عملیاتی«قدس 3» از سوی دشمن به بلندی‌های«مین منصور» و در میان افراد محلی به«فره سیاه» مشهور است. این منطقه در محور عمومی دهلران طیب در غرب رودخانه«میمه» قرار دارد و دارای تعدادی تپه و بلندی است. بلندی 208 به سبب اشراف آن بر غرب رودخانه میمه شهرت و اهمیت ویژه‌ای در هر دو سوی نبرد داشت. دشمن پس از شکست در عملیات بیت‌المقدس و عقب‌نشینی سراسری خود که به آزادی خرمشهر انجامید، بخشی از بلندی‌های مرزی جبهه میانی را در اشغال خود نگه داشت تا دید و اشراف کافی بر منطقه عمومی دهلران داشته باشد. طراحی عملیات قدس3 برهمین اساس و به تناسب راهکارهای موجود در منطقه از دو محور صورت گرفت.
رزمندگان در ساعت 2 و 45 دقیقه بامداد روز 20 تیر1364 با رمز«یا امام جعفرصادق(ع)» به‌طور هم‌زمان حمله خود را آغاز کردند. سرعت عمل نیروهای خودی چنان بود که در همان لحظات نخست، نزدیک به 70 تن از نیروهای عراقی به اسارت درآمدند. نیروها با رعایت اصل غافلگیری و استتار شب، به قرارگاه دشمن در عقبه خط آنان حمله برده و کابل‌های برق و مخابرات خط اول آنان را قطع کردند. بدین‌صورت ارتباط نیروهای دشمن با عقبه خود به‌منظور خبردهی و پشتیبانی مختل شد. از آن‌جا که هدف این عملیات صرفاً نفوذ و ضربه زدن به یگان‌های دشمن بود، لذا نیروها حتی‌الامکان از غنیمت گرفتن و انتقال اقلام دست‌وپا گیر، خودداری کردند و تلاش نمودند تا اساساً امکانات دشمن را منهدم سازند. پس از اجرای موفق عملیات و سرزدن سپیده صبح، دستور عقب‌نشینی و بازگرد نیروهای خط‌شکن به خطوط پیشین صادر شد. دشمن نیز که با توجه به قطع کابل‌های ارتباطی و مخابراتی خود از اهداف این عملیات غافل بود، به‌طور همه‌جانبه اقدام به پاتک بر روی بلندی‌هایی که از نیروهای ایرانی خالی شده بود کرد و طبیعتاً از این ضدحمله سودی نجست.
هم‌زمان با عملیات قدس 3، عملیات دیگری توسط نیروی زمینی ارتش در منطقه عملیاتی«شهرانی»، به‌منظور بازپس‌گیری مناطقی که به‌تازگی در اشغال دشمن درآمده بود، صورت گرفت. این یورش سبب شد که توجه فرماندهان عراقی به آن محور معطوف شود، بنابراین می‌توان گفت که عملیات نیروهای ارتش به‌نوعی پشتیبانی عملیات قدس 3 بود. در این حمله 15 دستگاه خودروی ایفا(کامیون)، 4 دستگاه تانک، 15 دستگاه خمپاره‌انداز، 10 زاغه مهمات، مقرگردان 1و2 از تیپ 805 و پمپ بنزین قرارگاه دشمن در منطقه منهدم شد. ضمن آن‌که 1470 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده یا به اسارت نیروهای عمل‌کننده خودی درآمدند. علاوه‌بر این، چندین دستگاه بی‌سیم و سیستم‌های مخابراتی و شماری سلاح سبک و نیمه‌سنگین از دشمن به غنیمت گرفته شد.