قدس 4

قدس 4

قدس ۴

تاریخ عملیات: ۰۱ مرداد ۱۳۶۴
تعداد مشاهده: ۸۷۵
نام عملیات: قدس 4
زمان عملیات: 1364/5/1
مکان عملیات: دریاچه ام‌النعاج در منطقه عملیاتی هورالهویزه ـ محور جنوبی جنگ
مدت عملیات: 4 روز
رمز عملیات: یا محمد رسول‌الله(ص)
تلفات دشمن: 336(کشته، زخمی و اسیر)
ارگان‌های عمل‌کننده: نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مجاهد عراق
اهداف عملیات: انهدام نیروهای دشمن، آزادسازی 150 کیلومترمربع از منطقه هور، گرفتن جای پا برای گسترش عملیات و نزدیکی به بخشی از خشکی‌های شرق دجله


آزادی دریاچه «ام النعاج»:
طوفان شدید دریاچه کم‌عمق«ام‌النعاج» عراق در شمال‌شرقی ‌شهر«بصره» هم‌چنین اسارت نیروهای اطلاعاتی دشمن به‌دست رزمندگان مجاهدین عراقی از تیپ 9 بدر در این منطقه، انگیزه‌های طرح و اجرای عملیات«قدس 4‌» شد. طوفان، عوارض خشک و کوچک بر سطح دریاچه را کنار زد و دریاچه به«اروند‌رود» متصل شد. این دریاچه از چند طرف به چندین آبراه و روستا ختم می‌شود و مساحتی در حدود یک‌صد کیلومترمربع را داراست و آب آن از رودخانه‌های واقع در خاک ایران تأمین می‌شود.
عملیات قدس 4 با چهار هدف انهدام نیروی پدافندی دشمن، آزاد‌سازی 150 کیلومترمربع از دریاچه و تسلط بر بخشی دیگر از هورالهویزه، گرفتن جای پا برای گسترش عملیات و دراختیار گرفتن جناح از دشمن و نزدیکی به بخشی از خشکی‌های شرق دجله در منطقه‌ای به گستردگی 160 کیلومترمربع به اجرا گذاشته شد.
این عملیات را نیروی زمینی سپاه پاسداران و مجاهدان و پناهندگان عراقی که در قالب تیپ 9 بدر گرد هم آمده بودند، صورت دادند. حمله ساعت 24 روز 1 مردادماه 1364 با رمز«یا محمد رسول‌الله(ص) ـالله‌اکبر» در حالی آغاز شد که هواپیماهای«پی.سی.7» عراق روزی یکی دوبار سطح منطقه و دریاچه ام‌النعاج را بمباران ایذایی می‌کردند، ولی دشمن در زمان عملیات کاملاً غافلگیر گردید، به‌گونه‌ای که بی‌سیم‌چی فرمانده عراق تسلیم نیروهای ایران شد.
دشمن نیز پس از سقوط بخشی از مواضع خود، اقدام به اجرای آتش توپخانه نمود و تردد نیروهای ایرانی را در منطقه با مشکل روبرو ساخت، اما یک عامل ویژه سبب قطع این گلوله باران شد؛ به این صورت که شماری از اسرای دشمن به تقاضای همکاری پاسخ مثبت داده و به پای بی‌سیم آمدند و از ُپست شنود با فرماندهی دشمن در عقبه تماس گرفتند و تقاضای نیرو کردند، اما با تقاضای آنان به‌علت عدم تسلط عراق بر منطقه عملیات مخالفت شد، ولی در برابر تقاضای قطع آتش به این بهانه که بر سر نیروهای دشمن ریخته می‌شود، موافقت شده و لحظاتی بعد آتش دشمن قطع گردید و به‌دنبال آن تردد نیروهای خودی از سرگرفته شد. این عامل در موفقیت عملیات ایران کمک شایانی را درپی داشت. طی چهار روز عملیات، 1 فروند بالگرد، 10 فروند قایق، چندین قبضه خمپاره‌انداز و چندین پایگاه شناور منهدم و گردان 2 از تیپ 117 دشمن متلاشی گردید. شمار تلفات دشمن در این عملیات 336 تن کشته و زخمی و اسیر گزارش شده است.
علاوه‌بر آن 5 فروند قایق، شماری دستگاه‌های مخابراتی و تعدادی سلاح سبک و مقداری مهمات به غنیمت رزمندگان اسلام درآمد. بزرگ‌ترین دستاورد عملیات قدس 4، آزاد‌سازی 160 کیلومترمربع از منطقه هورالهویزه عراق، دریاچه ام‌النعاج(بزرگ‌ترین دریاچه منطقه هور) و 20 پاسگاه آبی دشمن بود.