بیت‌المقدس 5

بیت‌المقدس 5

بیت‌المقدس ۵

تاریخ عملیات: ۲۲ فروردين ۱۳۶۷
تعداد مشاهده: ۸۱۴۰
نام عملیات: بیت‌المقدس 5
زمان عملیات: 22 فروردین 1367
مکان عملیات: منطقه عمومی پنجوین
رمز عملیات: یا اباعبدالله‌الحسین(ع)
تلفات دشمن: 3500 نفر کشته و زخمی و 310 نفر اسیر
ارگان عمل‌کننده: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
هدف عملیات: وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین


آشنایی با عملیات بیت‌المقدس 5

عملیات بیت‌المقدس 5 در تاریخ 1367/01/22با رمز مبارک«یااباعبدالله الحسین(ع)» و با هدف وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین به مرحله اجرا گذاشته می‌شود.
رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با عبور از میدان‌های مین، موانع ایذایی و طبیعی به مواضع دشمن هجوم می‌برند و پس از درگیری سخت خطوط مقدم دشمن را درهم می‌کوبند و آن‌ها را وادار به فرار از ارتفاعات مرزی می‌کنند.
در این درگیری، تعدادی از ادوات زرهی دشمن توسط تانک‌های ایرانی مورد هدف قرار گرفته و به آتش کشیده می‌شود و تعدادی نیز به غنیمت رزمندگان درمی‌آید. اجرای آتش سنگین آتشباری ایران، پیروزی رزمندگان را تسریع می‌کند، به‌طوری‌که در نخستین ساعات عملیات، ارتفاعات 1680، 1823، 1470، 1540، 1560، 1830 به‌دست توانای ارتشیان جان برکف آزاد و تعدادی از بعثیان کشته یا زخمی می‌شوند و تعدادی نیز به اسارت درمی‌آیند.
با روشن شدن هوا، هوانیروز و نیروی هوایی نیز وارد عمل می‌شوند و به انهدام امکانات و ادوات زرهی دشمن می‌پردازند و ضربات سنگینی به آن‌ها وارد می‌آورند. در ادامه عملیات، تنگه نال یاری تحت کنترل کامل ارتش اسلام درمی‌آید. در این عملیات، دو تیپ و پنج گردان عراق متلاشی شده و 45 دستگاه تانک و نفربر، تعداد زیادی خودرو و نیز 20 قبضه توپ به آتش کشیده می‌شود.
ارتش اسلام، که در شروع عملیات، با نفوذ به عمق مواضع دشمن، آن‌ها را دچار سردرگمی شدید کرده بود، در بعدازظهر همان روز با یورش به گردان‌های 8 و 18 توپخانه لشگر 27 و گردان صلاح‌الدین، حدود 800 نفر از آن‌ها را کشته و زخمی می‌کنند و 75 نفر را به اسارت می‌گیرند.
در این حمله ارتفاعات حساس و مهم 1670 و 1380 معروف به شاخ شوکت در شمال‌غربی پنجوین مشرف بر شهر نظامی بوبان آزاد می‌شود.
به‌دنبال آن کلیه ارتفاعات غربی پنجوین از نیروهای عراقی پاکسازی می‌شود. خلبانان شجاع هوانیروز و نیروی هوایی با تهاجم به مواضع و ادوات نیروهای بعث، تلفات و خسارات جبران‌ناپذیری را به آن‌ها وارد می‌آورند و با حمایت شایسته آن‌ها قسمتی از خاک میهن اسلامی و حدود 40 کیلومترمربع از منطقه عملیاتی پنجوین آزاد می‌شود. با عکس‌العمل نیروهای اسلام، تحرکات بعدی دشمن خنثی و امکان هرگونه عکس‌العمل از آن‌ها سلب شده و ناامیدانه در مواضع جدید خود مستقر می‌شوند و رزمندگان اسلام نیز به تثبیت مواضع خود می‌پردازند.
- سرتیپ جمالی جانشین وقت فرماندهی نیروی زمینی ارتش:
«رزمندگان اسلام در نخستین ساعات عملیات بیت‌المقدس 5 به تمامی اهداف خود به‌طورکامل دست یافتند. ارتشیان اسلام تا 15 کیلومتری عمق خاک عراق پیش رفته و با استقرار سریع بر ارتفاعات مهم منطقه، محورهای تدارکاتی دشمن را در تیررس خود قرار دادند که این اقدام به قرار باقیمانده نیروهای عراقی و اختلال در تدارکات دشمن منجر شده است.»
- سرتیپ انصاری فرمانده وقت هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران:
«خلبانان هوانیروز در این عملیات با انجام 193 سورتی پرواز در شرایط بسیار سخت و زیر بمباران‌های دشمن وظایف خود را به بهترین وجه انجام دادند.»
نتایج عملیات:
تجهیزات منهدم شده دشمن
:
• صدها دستگاه خودرو نظامی.
• 45 دستگاه تانک و نفربر.
• ده‌ها قبضه سلاح سبک و سنگین.
یگان‌های منهدم شده دشمن:
• 40 تا 80 درصد از تیپ‌های 96 و 424 از لشگر 27.
• گردان‌های 1 و 2 و 3 از تیپ 86 لشگر 27.
• گردان‌های 1 و 3 از تیپ 36 پیاده لشگر 2 گردان الحارثه از لشگر 8.
• گردان صلاح‌الدین نقشبندی.
• گردان‌های 8 و 18 توپخانه از لشگر 27.
تعداد کشته و زخمی دشمن:
• 3500 نفر.
تعداد اسرا:
• 310 نفر.