بیت‌المقدس 6

بیت‌المقدس 6

بیت‌المقدس ۶

تاریخ عملیات: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۶۷
تعداد مشاهده: ۶۱۲۳
نام عملیات: بیت‌المقدس 6
زمان عملیات: 27 اردیبهشت 1367
مکان عملیات: شمال‌ شهر ماووت‌ کردستان‌ عراق‌ و بلندی‌های‌ شیخ‌‌محمد، آسوس‌ و استروک‌
رمز عملیات: یا امیرالمؤمنین(ع)
ارگان عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
تلفات دشمن: 2400 (کشته، اسیر، زخمی)
اهداف عملیات: پیشروی‌ و استقرار مناسب‌ نیروها در شمال‌ منطقه‌ سلیمانیه‌ عراق‌ و تکمیل‌ عملیات‌ انجام‌ شده‌ در منطقه‌ عملیاتی‌ ماووت‌ و امکان‌ خروج‌ معارضان‌ کرد عراق‌ از مناطق‌ تحت‌ هجوم‌ ارتش‌ عراق


آشنایی با عملیات بیت‌المقدس 6

عملیات بیت‌المقدس 6 در تاریخ 1367/02/27 با رمز مبارک«یاامیرالمؤمنین(ع)»، در منطقه عمومی سلیمانیه عراق برای پاسخ به شرارت‌های دشمن در خلیج‌فارس و روستاهای مرزی کشور و با هدف خارج کردن نیروهای خودی از تیررس دشمن و اشراف بر سد دوکان به مرحله اجرا گذاشته شد.
رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران با حمله به مقر دشمن در عمق خاک عراق، موفق می‌شوند ارتفاعات اسوس، شیخ‌محمد و ارتفاعات مهم 2266 و 2100 را آزاد سازند.
در این تهاجم، یگان‌هایی از دشمن از جمله سه تیپ منهدم می‌شوند و تلفات و خساراتی بر آن‌ها وارد می‌آید. با فشار قوای اسلام، مواضع رزمندگان از دید و تیررس خارج و سد و شهر دوکان نیز تحت کنترل آن‌ها درمی‌آید. در مرحله اول این عملیات بیش از 1300 تن کشته و زخمی شده و بیش از 320 تن اسیر می‌شوند.
مرحله دوم عملیات:
مرحله دوم این عملیات روز 28/2/67 در منطقه عمومی ماووت از استان سلیمانیه آغاز می‌شود و رزمندگان نیروی زمینی سپاه در حالی‌که دشمن از تحرکات آن‌ها آگاه است، مواضع آنان را مورد هجوم قرار می‌دهند و تعداد دیگری را کشته و زخمی و عده‌ای را از جمله سرهنگ دوم صلاح‌احمد حسن، فرمانده گردان دوم از تیپ 448 و چند افسر بلندپایه را به اسارت درمی‌آورند.
با انجام این مرحله، اهداف عملیات به‌طورکامل حاصل می‌شود و تلاش دشمن برای بازپس‌گیری مواضع از دست داده بی‌نتیجه می‌ماند. دشمن در اوج استیصال به سلاح شیمیایی متوسل می‌شود که با عکس‌العمل پدافند شیمیایی خنثی می‌شود و رزمندگان اسلام به تثبیت مواضع جدید می‌پردازند.
- حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی:
«عملیات بیت‌المقدس 6 در حد خودش از عملیات نادر ما بوده است و همه می‌دانند این ارتفاعات در کردستان عراق در دست هرکسی‌که باشد، حرف آخر را در آن منطقه او می‌تواند بزند.»
نتایج عملیات:
یگان‌های منهدم شده دشمن:
• 30 تا 70 درصد از تیپ‌های 448 و 606 از لشگر 4 پیاده.
• تیپ 76 از لشگر 4 پیاده.
تعداد کشته و زخمی دشمن:
• بیش از 2000 نفر.
تعداد اسرا:
• 400 نفر.