کربلای 7

کربلای 7

کربلای ۷

تاریخ عملیات: ۱۲ اسفند ۱۳۶۵
تعداد مشاهده: ۲۹۵۳
نام‌ عملیات: كربلای‌ ۷
زمان‌ عملیات: 1365/12/12
مكان‌ عملیات: منطقه‌ عمومی‌ حاج‌‌عمران‌ - محور شمالی‌ جنگ‌
رمز عملیات: یا مولای‌ متقیان
نوع تک: نیمه‌گسترده
تلفات‌ دشمن‌: 2485(كشته، زخمی‌ و اسیر)
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات: آزادسازی‌ ارتفاعات‌ سركوب‌ منطقه‌ و ارتفاعات‌ گردمند
دستاورد عملیات: فتح ارتفاع 2519 گردمند، تپه سرخی، یال كله اسبی

ضربه‌ای‌ از شمالی‌ترین‌ منطقه‌ جنگی‌ به‌ دشمن:‌
عملیات کربلای ۷ در منطقه عملیاتی حاج‌عمران آغاز شد. نیمی از منطقه عملیاتی والفجر ۲ که در دوره حملات موسوم به استراتژی دفاع متحرک عراق ازدست رفته بود در عملیات کربلای ۲ و بقیه در عملیات کربلای 7 آزاد شد. از عملیات بدر تا پایان جنگ که فرماندهی سپاه و ارتش در جنگ از یکدیگر تفکیک شد درخشان‌ترین بخش از کارنامه ارتش در عملیات کربلای7، رقم خورد. در این عملیات لشگر ۶۴ ارومیه جانفشانی‌های بسیاری از خود نشان داد. در عملیات یاد شده که از نوع تک نیمه‌گسترده بود، نیروهای عراقی بیش از سه هزار کشته و زخمی و بیش از دویست و هفتاد اسیر دادند. در پایان این عملیات چند منطقه از حاج‌عمران و ارتفاعات مهمی در منطقه عملیاتی از وجود دشمن بعثی پاک شد.
طرح‌ دفاع‌ متحرك‌ عراق‌ هم‌زمان‌ در چند منطقه‌ اجرا شد و علی‌رغم‌ تلاش‌ رزمندگان‌ و فرماندهان‌ جنگ، هنوز مناطقی‌ در اشغال‌ قوای‌ عراقی‌ باقی‌ مانده‌ بود. رژیم‌ بعث‌ كه‌ منتظر عكس‌العمل‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در جبهه‌های‌ نبرد بود، با وجود عملیات‌ كربلای‌ ۲ در منطقه‌ عمومی«حاج‌‌عمران»، توانست‌ ارتفاعات‌»گردمند» و قله‌ ۲۵۱۹ را دراختیار گرفته‌ و هم‌چنان‌ در اشغال‌ خود نگاه‌ دارد. این‌ ارتفاع‌ كه‌ پیشتر در عملیات‌ والفجر ۲ آزاد شده‌ بود، پس‌ از سقوط‌ در دوره‌ دفاع‌ متحرك، در عملیات‌ كربلای ۲ نیز تأمین‌ نگردید، تا این‌كه‌ در تاریخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۶۵ طی‌ عملیات‌»كربلای‌ ۷» و با رمز«یا مولای‌ متقیان» به‌دست‌ رزمندگان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌(لشگر ۶۴ ارومیه) آزاد شد.
علاوه‌‌بر ارتفاع‌ یاد شده‌ كه‌ در زمان‌ عملیات‌ پوشیده‌ از برف‌ بود، «تپه‌ سرخی» و یال‌»كله‌ اسبی» از دشمن‌ پاكسازی‌ شد. طی‌ عملیات‌ كربلای ۷ ده‌ها قبضه‌ سلاح‌ از انواع‌ سنگین‌ و نیمه‌‌سنگین‌ و شماری‌ زاغه‌ مهمات‌ منهدم‌ شد. تعداد ۲۴۸۵ نفر از نیروهای‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمی‌ و اسیر شدند. هم‌چنین‌ چندین‌ قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ و سنگین‌ و چندین‌ خودرو به‌ غنیمت‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمد.