کربلای 9

کربلای 9

کربلای ۹

تاریخ عملیات: ۲۰ فروردين ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۱۴۶۲
نام عملیات: كربلای ‌9
زمان عملیات: 20 فروردین 1366
مکان عملیات: منطقه‌ عمومی‌ قصرشیرین ایران– جبهه میانی جنگ
رمز عملیات: یا مهدی‌(عج) ادرکنی
ارگان عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌
تلفات دشمن: 1855(کشته، اسیر، زخمی)
اهداف عملیات: پس راندن دشمن از ارتفاعات قصرشیرین و کنترل منطقه


آشنایی با عملیات‌ کربلای‌ 9
عملیات‌ کربلای‌ 9 در تاریخ‌ 1366/1/20 با رمز مبارک‌ یا مهدی‌(عج) ادرکنی در منطقه‌ عملیاتی قصر شیرین‌ توسط نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ به‌وقوع‌ پیوست‌ و در نتیجه‌ ارتفاعات 542 و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ آزاد شدند.
از جمله‌ یگان‌های‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ می‌توان‌ گردان‌های‌ 3 ،1 و 4 از تیپ‌ کماندویی سپاه‌ دوم‌ و گردان‌ 4 نیروی‌ مخصوص‌ از تیپ‌ 3 را نام‌ برد.
هم‌چنین‌ تعداد زیادی‌ خمپاره‌‌انداز، تیربار، جنگ‌افزار انفرادی‌ و مقدار زیادی‌ مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد و 1800 نفر از بعثیان‌ نیز به‌ هلاکت‌ رسیدند و 55 نفر آنان‌ به‌ اسارت‌ نیروهای‌ اسلام‌ درآمدند.
درحالی‌که‌ منطقه‌ شلمچه‌ شاهد درگیری‌ و پیروزی‌ رزمندگان‌ اسلام‌ است، جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ علیه‌ نیروهای‌ عراق‌ گشوده‌ می‌شود. رزمندگان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران، دشمن‌ را در تنگه‌ باباهادی‌ مورد حمله‌ قرار می‌دهند و با عبور از تله‌‌های‌ انفجاری‌ و میدان‌های‌ مین‌ به‌ دشمن‌ یورش‌ می‌برند و پس‌ از نبردی‌ جانانه‌ و کم‌‌نظیر در مدت‌ 3 ساعت، تنگه‌ مهم‌ باباهادی‌ را واقع‌ در منطقه‌ پیشگاه‌ به‌‌تصرف‌ خود درمی‌آورند و باقیمانده‌ نیروهای‌ عراق‌ را وادار به‌ فرار می‌کنند.
فرماندهان‌ بعثی به‌ خاطر حساسیت‌ منطقه‌، نیروهای‌ پراکنده‌ را به‌ سرعت‌ جمع‌‌آوری‌ و اقدام‌ به‌ انجام‌ ده‌ پاتک‌ می‌کنند که‌ قوای‌ اسلام‌ با مقاومت‌ جانانه‌ همه‌ پاتک‌ها را سرکوب‌ کرده‌ و دشمن‌ بعثی بدون‌ گرفتن‌ کمترین‌ نتیجه‌‌ای‌ به‌ عقب‌ رانده‌ می‌شود.
در جریان‌ دفع‌ این‌ پاتک‌ها 15 دستگاه‌ تانک،‌ 35 دستگاه‌ نفربر، 5 خودرو، چندین‌ انبار مهمات‌ و دو آتشبار دشمن‌ منهدم‌ شده‌ و مقادیر قابل‌‌توجهی سلاح‌ و مهمات‌ آن‌ها نیز به‌ غنیمت‌ رزمندگا‌ن‌ درمی‌آید.

اطلاعیه‌ قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیاء(ص) در مورد عملیات‌ کربلای‌ 9:

بسم‌‌ا ...الرحمن‌‌الرحیم‌
محمد رسول‌ا ...والذین‌ معه‌ اشداء علی الکفار رحماء بینهم‌
ملت‌ مبارز و قهرمان‌ ایران! هم‌زمان‌ با پیروزی‌ چشمگیر سپاهیان‌ اسلام‌ در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌، رزمندگان‌ پرتوان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ در ساعت‌ یک‌ بامداد امروز(66/1/20) با گشودن‌ جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ کشور، عملیات‌ کربلای‌ 9 را با رمز مقدس‌"یا مهدی‌(عج) ادرکنی" آغاز کردند.
لشگریان‌ توحید، در این‌ عملیات‌ که‌ به‌‌منظور پاکسازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال‌ میهن‌ اسلامیمان‌ از لوث وجود صدامیان‌ و پاسخ‌ به‌ شرارت‌های‌ رژیم‌ جنگ‌‌افروز بعث‌ عراق‌ در منطقه‌ خلیج‌‌فارس‌ انجام‌ گرفت‌، موفق‌ شدند با انهدام‌ بخش‌ وسیعی از ادوات‌ جنگی دشمن‌، خسارت‌ سنگینی به‌ آن‌ها وارد آوردند.
رزمندگان‌ اسلام‌ با اتخاذ تاکتیک‌ نفوذی‌ در عمق‌ جبهه‌ دشمن‌ و با عبور از کانال‌ پیچیده‌ مجهز به‌ انواع‌ تله‌‌های‌ انفجاری‌ و میادین‌ مین‌، ارتفاعات‌ 542، 415،400،410 و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ را که‌ مدت‌ شش‌ سال‌و‌نیم‌ در اشغال‌ نیروهای‌ دشمن‌ بود، به‌‌تصرف‌ خود درآوردند و با آزادسازی‌ این‌ ارتفاعات‌ 20 کیلومترمربع‌ از خاک‌ میهن‌ اسلامیمان‌ از لوث وجود صدامیان‌ پاکسازی‌ شد.
در این‌ عملیات‌ افتخارآفرین‌ دلیرمردان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ علاوه‌بر کشته‌ و زخمی کردن‌ بیش‌ از 800 تن‌ از نیروهای‌ عراق‌، ده‌ها تن‌ از آن‌ها را به‌ اسارت‌ خود درآورده‌ و گردان‌های‌ 3 ،1 و 4 از تیپ‌ کماندویی سپاه‌ دوم‌ عراق‌ را به‌ میزان‌ 80 درصد منهدم‌ کردند.
دشمن‌ شکست‌ خورده، بعدازظهر به‌‌منظور بازپس‌گیری‌ مواضع‌ ازدست‌‌رفته‌ و با جمع‌‌آوری‌ نیروهای‌ شکست‌ خورده‌ خود اقدام‌ به‌ اجرای‌ هفت‌ پاتک‌ سنگین‌ کرد که‌ هربار با تحمل‌ تلفات‌ و ضایعات‌ سنگینی مجبور به‌ عقب‌نشینی و فرار از منطقه‌ شد.
در این‌ عملیات‌، علاوه‌ بر انهدام‌ 45 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر دشمن‌، چندین‌ انبار مهمات‌ و چهار آتشبار توپخانه‌ دشمن‌ نیز به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و شمار زیادی‌ خمپاره‌انداز، تیربار، جنگ‌افزارهای‌ انفرادی‌ و مقادیر فراوانی مهمات‌، سالم‌ به‌دست‌ رزمندگان‌ اسلام‌ افتاد.
قرارگاه‌ خاتم‌الانبیا:
رزمندگان‌ اسلام‌ پس‌ از تصرف‌ کامل‌ ارتفاعات، تنگه‌ و پاسگاه‌ باباهادی، با آرایش‌ دفاعی کامل، تلاش‌ می‌کنند تا مواضع‌ تسخیر شده‌ را حفظ کنند. با مقابله‌ سرسختانه‌ رزمندگان، تمامی پاتک‌های‌ عراق‌ سرکوب‌ می‌شود و دشمن‌ هربار پس‌ از تحمل‌ تلفات‌ و خسارات‌ زیاد وادار به‌ عقب‌نشینی می‌گردد.
این‌ عملیات، علاوه‌ بر تحقق‌ اهداف‌ از پیش‌ تعیین‌شده‌، باعث‌ می‌شود که‌ دشمن‌ نتواند در منطقه‌ عملیاتی کربلای‌ 8 نیروی‌ تازه‌ نفس‌ وارد کند و نیز از نقل‌ و انتقالات‌ دشمن‌ برای‌ کمک‌ به‌ نیروهای‌ درگیر در شرق‌ بصره‌ جلوگیری‌ به‌‌عمل‌ می‌آورد.
در عملیات محدود«کربلای 9» بیش از 2 هزار و 500 نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.
پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قسمتی از توان رزمی خود و به‌کارگیری 12 فروند از انواع بالگرد ضمن ادامه پشتیبانی پدافندی از قرارگاه غرب در منطقه ایلام و سومار عملیات پشتیبانی هوایی از نیروهای عمل‌کننده خودی در عملیات«کربلای 9» را نیز به‌عهده گرفت. لذا 2 روز قبل از شروع عملیات، گروه هوانیروز در پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب مستقر شد و خلبانان و افسران رابط در محل قرارگاه از نحوه اجرای عملیات و وضعیت نیروهای خودی و دشمن توجیه شدند.
با توجه به این‌که نیروهای خودی در همان شب نخست عملیات، اهداف از پیش تعیین‌شده‌ را تصرف کردند ولی نیروهای عراق طی 3 روز متوالی اقدام به انجام چندین پاتک سنگین کردند که این پاتک‌ها با حمایت هواپیماهای جنگی صورت می‌گرفت.
انگیزه بالا و فشار بیش از حد نیروهای عراق در پاتک‌ها، نیروهای خودی را در شرایط بسیار سخت و نامناسب قرار داده بود لذا در این زمان تیم‌های آتش هوانیروز وارد عمل شدند و با اجرای آتش سنگین خود هربار چندین تانک نفربر و سایر ادوات زرهی دشمن را به آتش کشیدند و نیروهای عراق را وادار به عقب‌نشینی کردند.
از طرفی بالگردهای 214 ضمن حمل تدارکات و مهمات موردنیاز رزمندگان و ترابری نیروهای تازه‌نفس به منطقه نبرد، مجروحان را با سرعت بالا و در حداقل زمان به بیمارستان‌ها حمل می‌کردند و باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شدند.
در نهایت نیروهای عراقی پس از اجرای چندین پاتک سنگین بدون نتیجه مجبور به اخذ شرایط پدافندی در مواضع جدید شدند که چند کیلومتر عقب‌تر از مواضع قدیم آن‌ها بود.