نصر 5

نصر 5

نصر ۵

تاریخ عملیات: ۰۳ تير ۱۳۶۶
تعداد مشاهده: ۱۲۲۷
نام‌ عملیات: نصر ۵
زمان‌ عملیات: 3 تیرماه 1366
مكان‌ عملیات: منطقه‌ عمومی‌ قلعه‌ دیزه‌ كردستان‌ عراق‌-محور شمالی‌ جنگ، جنوب‌غربی شهرستان سردشت
رمز عملیات: یا زهرا(س)
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
اهداف عملیات: به‌منظور پاسخ‌گویی به شرارت‌های عراق در خلیج‌فارس، بمباران مناطق كردنشین، تصرف و تأمین بخشی از ارتفاع مسلط بر قلعه دیزه عراق.
تلفات‌ دشمن‌: ۱۱۰۰(كشته، زخمی‌ و اسیر)

عملیات نصر 5 در نیمه‌شب تیرماه سال 1366 ش با رمز مقدس یا زهرا(س)، به‌منظور پاسخ‏گویی به شرارت‏های عراق در خلیج‌فارس، بمباران مناطق كُردنشین عراق، تصرف و تأمین بخشی از ارتفاعاتِ مسلطِ منطقه در جنوب‌غربی شهرستان سردشت در استان كردستان توسط سپاه آغاز شد.
طی این عملیات، علاوه‌بر آزادسازی برخی روستاهای ایران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی در آن منطقه مسدود گردید. هم‌چنین 20 كیلومتر از نوار مرزی تحت‌كنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت. استفاده از تاکتیک‌های ویژه جنگ‌های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد.
شرح عملیات:
در جریان تكمیل عملیات كربلای 10، سپاه پاسداران، دشمن بعثی را در این مطقه موردحمله قرار می‌دهند و ضربات مؤثری به آن‌ها وارد می‌آورند و سنگرهای آنان را كه معروف به«حفره روباه» بود یكی پس از دیگری تسخیر می‌كنند. دشمن شكست خورده به طرف مرزهای بین‌المللی عقب‌ می‌نشیند. طی این عملیات علاوه بر خارج كردن تعداد 10 روستای ایران از زیر دید و تیر مستقیم عراق، تعداد 19 روستای عراق در زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، به‌ویژه بلندی‌های بوجار، راه نفوذ ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی مسدود می‌شود و با تسخیر ارتفاعات مشرف به شهر قلعه دیزه عراق این شهر در دید كامل رزمندگان قرار می‌گیرد، به‌طوری‌كه با چشمان غیرمسلح قابل رویت می‌شود. با تأمین و تثبیت مواضع متصرفه، 20 كیلومتر از نوار مرزی تحت‌كنترل سپاه اسلام در می‌آید.
* احمد كاظمی فرمانده لشگر 8 نجف، 15 دقیقه بامداد 66/04/01 را به‌عنوان آغاز عملیات نصر 5 جهت تصرف ارتفاع فرفری در غرب سردشت اعلام كرد. پس از گذشت 2 ساعت ارتفاعات كله قندی و فرفری سقوط كرد و رزمندگان مشغول پاكسازی شدند ولی در یال كله قندی نیروهای عمل‌كننده با مقاومت و انبوه آتش دشمن مواجه شدند كه با تدبیر فرماندهی در روشنی هوا نیروهای عراقی مجبور به ترك منطقه و نیروهای خودی در آن‌جا مستقر می‌شوند.
* با تصمیم عزیز جعفری فرمانده قرارگاه قدس، گردان امام رضا كار شناسایی و طراحی عملیات را برای تصرف یال ارتباطی بین دو ارتفاع كله قندی و فرفری كه پایگاه دشمن در آن مستقر است را در روز دوم عملیات آغاز كردند. گردان امام رضا از لشگر 8 نجف، با 6 دسته از سه محور اصلی از سمت كله قندی و یك محور فریب از سمت فرفری به سمت هدف حركت كردند و پس از درگیری شدید در ساعت 22:30، آتش نیروهای خودی كمك كرد تا قبل از روشنایی هوا به اهداف خود دست یابند و پس از آن دستگاه‌های مهندسی جهادسازندگی وارد منطقه شدند و اقدامات مهندسی را شروع كردند. صبح روز بعد دشمن با تمركز آتش خمپاره روی نیروهای خودی مستقر در یال ارتباطی و ارتفاع فرفری سعی داشت خود را از یال صخره‌ای بالا بكشدكه با دیدبانی و هدایت آتش خمپاره‌ها توسط احمد كاظمی و وارد شدن چند تانك لشگر 27 حضرت رسول(ص) و شلیك به سمت دشمن فعالیت‌های نیروهای مهاجم كاملاً فروكش كرد.
* ارتش عراق با جمع‌آوری نیروهای پیاده خود در منطقه عملیاتی نصر 5، در ساعت 1:30 بامداد روز 66/04/08 پاتك سنگینی را علیه نیروهای خودی آغاز كرد. در این پاتك كه تا ساعت 8:30 ادامه داشت نیروهای دشمن توانستند بخشی از یال ارتباطی را تصرف كرده و نیروهای خودی را تحت فشار قرار دهند.
اهداف عملیات:
هدف از این عملیات تکمیل خطوط پدافندی نیروهای اسلامی در منطقه غرب سردشت، بستن معابر نفوذی ضدانقلاب و جاش‌های دشمن و گسترش ارتباط با نیروهای تحت‌امر قرارگاه رمضان بود. استفاده از تاکتیک‌های ویژه جنگ‌های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد.
مسدود شدن معابر ضدانقلاب در دشت بوجار و محدودیت فعالیت آن‌ها و کنترل سپاهیان اسلام بر نوار مرزی از دیگر اهداف این عملیات بود.
نتایج عملیات:
در این عملیات دشت بوجار و تعدادی از روستاهای ایران که زیر دید و تیر مستقیم قوای دشمن بود آزاد گردید و طی آن یک گردان از تیپ پیاده از لشگر 24 ارتش عراق و یک گروهان مکانیزه از همین تیپ منهدم شد و یک گردان از نیروهای دفاع الوطنی "جاش" نیز به‌طورکلی تار و مار گردید.
مناطق آزاد شده: ارتفاعات 2215، 2230، 2216، دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی ایران و عراق.
تعداد کشته‌ و زخمی دشمن: بیش از 1000 نفر.
تعداد اسرا: 100 نفر.
غنایم: تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه‌سنگین، چند قبضه انواع خمپاره‌انداز، چند قبضه تفنگ 106.